Опубликовано - 30 січня 2020 р.

Огляд ринку олійних культур на 30.01.2020 року

Світові ринки

Перший місяць нового року виявився складним для олійних культур і продуктів їх переробки, ряд факторів перервав тренд на зростання, що тривав з липня 2019 року на ринку нафтопродуктів і рослинних олій.

tvc_51e7026ea07c6701388eb9fac328c119.png

Основними драйверами, що рухали ринки нафти і с/г продукції в січні були:

  • Загострення відносин між США і Іраном, що викликало короткочасні розпродажі, які тривали з шостого по восьме січня, але ціни на рослинні олії почали швидко відновлюватись після заспокійливих заяв від сторін конфлікту, а також від ОПЕК, яка запевнила, що перебоїв у поставках нафти не буде.
  • Розповсюдження інформація про новий коронавірус із Китаю, що викликало панічні настрої на сировинних ринках. Трейдери прогнозують падіння попиту на нафтопродукти, пальмову олію і соєві боби внаслідок обмежувальних заходів з боку влади КНР.
  • Початок збирання сої в Бразилії, яка є найбільшим виробником цієї культури в світі.

Снимок.PNG

Ціни на олійні в Україні

На відміну від ситуації на зовнішніх ринках, вітчизняний ринок олійних культур протягом січня залишався стабільним і продовжив тренд попередніх місяців на зростання.

Снимок.PNG

Є кілька факторів, що підтримують внутрішній ринок олійних, а саме:

  • Зростання обсягу виробництва рослинних олій в 2019 році в порівнянні з 2018. Так згідно даних Держстату обсяг виробництва соняшникової олії зріс на 13,8%, ріпакової на 14,1%, а соєвої на 29,8%.
  • Активний експорт насіння та бобів олійних культур, а також продуктів їх переробки, зокрема олії.

Снимок.PNG

Снимок.PNG

Ріпак

В січні ціни на ріпак були стабільними як в портах так і в регіонах внаслідок скорочення пропозиції на внутрішньому ринку, оскільки за липень – листопад нового маркетингового року було експортовано 2 893,4 тис. тон або 87,6% від валового збору. Відповідно зменшили активність і трейдери, які протягом двох останніх місяців майже повністю припинили публікувати закупівельні ціни на цю культуру.

Соняшник

Соняшник суттєво додав в ціні протягом січня, ціна на базисі СРТ-склад зросла на 1 тис. грн, таким чином пройшовши психологічний бар’єр в 10 тис. грн/тону. Стримує подальший ріст рекордний світовий валовий збір насіння соняшнику, а також конкуренція з боку Росії, яка в 2019 році збільшила експорт соняшникової олії на 38% в порівнянні з 2018, а також загальне падіння ринків рослинних олій.

Соя

Протягом січня соєві боби найактивніше зростали серед олійних на внутрішньому ринку, ціна на базисі СРТ-склад зросла на 1,5 тис. грн. Підштовхували ціну як переробники так і трейдери, адже виробництво соєвої олії і динаміка експорту бобів демонструють суттєвий приріст в порівнянні з попереднім роком.