Опубликовано - 24 березня 2021 р.

Огляд ринку пшениці на 24.03.2020 року

Поточна ситуація на ринку зернових стала справжнім шоком для українських фермерів, адже багато з них тримали пшеницю до весни, сподіваючись на подальший ріст цін на зернову. Всі ще пам'ятають хештег #хайщеполежить і йому подібні? Але натомість відбувається досить не типова для ринку ситуація – пшениця активно знижується при цьому ціни на інші зернові залишаються стабільними.

Рисунок1.png

Насправді ж ситуація не є несподіваною і початок корекції був лише питанням часу. Продукція АПК активно зростала, як на світових ринках так і на внутрішньому ринку нашої країни з серпня 2020 року. Але ми повинні розуміти, що цей ріст в більшій мірі був спекулятивним, що стало наслідком вливання значних обсягів ліквідності центробанками провідних країн. Спочатку це спровокувало ріст фінансових ринків, а потім імпульс у вигляді інфляції передався на товарні ринки. Окрім цього в 2020-му дуже активними були імпортери, як в сегменті продовольчих зернових так і фуражу. Попри бичачий тренд потрібно пам’ятати, що в 2020/21 МР валовий збір пшениці в світі знаходиться на рекордному рівні, USDA в своєму березневому звіті прогнозує виробництво на рівні 776,8 млн тонн, а кінцеві залишки – 301,2 млн тонн, що також є рекордним значенням. Тому після високої активності в першій половині сезону, імпортери змогли сформувати стратегічні запаси і зараз більш спокійно проводять закупівлі, оскільки пшениця на світовому ринку є в достатній кількості.

Відіграє свою роль і погодний фактор. Озимі в основних регіонах вирощування Північної кулі на даний час знаходяться в значно кращому стані ніж в минулому сезоні. В США стан посівів швидко покращується, а в РФ Мінсільгосп і неурядові аналітичні центри вже кілька разів підвищували прогноз валового збору пшениці в 2021/22 МР.

Також ніхто не відміняв фактор сезонності.

Куркуль.png

Наш моніторинг вказує на те, що ринок пшениці, попри сильний UP-тренд, «точно по розпису» відправився в корекцію в кінці січня. Зараз трейдери і переробники намагатимуться максимально відіграти свої збитки отримані в попередні місяці, тому увага буде акцентуватись на перекупленості ринку, сприятливих погодних факторах і необхідності зниження цін, щоб бути конкурентними на світовому ринку.

Тим виробникам, які все таки не встигли продатись на зростаючому ринку і зараз пересиджують корекцію радимо звернути увагу на те, що протягом останніх двох років, ціни на пшеницю після зниження в лютому-березні робили ретест верхніх рівнів (зростали) в квітні-травні, а вже потім йшли на глибоку корекцію під час проведення активної збиральної кампанії.